چگونه برنامه نویس شویم


چگونه برنامه نویس شویم

شما باید برای یاد گرفتن زمان زیادی رو صرف یادگیری مفاهیم مختلف برنامه نویسی کنید علاوه بر آن با انجام تمرین ها و پروژه های مختلف دانش برنامه نویسی خود را تقویت کنید. برای برنامه نویس شدن شما باید صبر و حوصله داشته باشید شاید در روند ساخت یک اپلیکیشن به مشکلی بر بخورید که ساعت ها یا حتی چند روز باید برای رفع آن مشکل تلاش کنید.

شما باید بتوانید که به مشکلاتی برخورد می کنید خودتان به کمک اینترنت آنها را حل کنید بنابراین مسلط بودن به زبان انگلیسی به شما کمک زیادی خواهد کرد چرا که سایت های خارجی به مراتب کمک بیشتری نسبت به سایتهای داخلی به شما می کنند زیرا در سایتهای خارجی با جامعه ی وسیعی از کاربران روبرو هستید که شاید مشکل شما برای آنها هم اتفاق افتاده باشد و راه حل آن را می توانید بیابید.

یکی از انجمن های جهانی برنامه نویسی، وب سایت stackoverflow.com است شما هر وقت به مشکلی برخوردید می توانید جواب سوال خود را در آنجا بیابید.

برنامه نویسان در یک زمینه بسیار هیجان انگیز کار می کنند که هر روز چالش های جدید و دانش جدید را به ارمغان می آورد.
برنامه نویسان فرصت دارند تا برای خودشان کار کنند، هر ساعتی که دوست دارند کار کنند و اگر بخواهند در خانه کار کنند.
شما می توانید چندین سال از عمرتان را هدر دهید و برنامه نویسی را در دانشگاه بیاموزید و یا اینکه در عرض چند ماه آنلاین برنامه نویسی را بیاموزید.
 
همانطور که می بینید دلایل زیادی وجود دارد که چرا شما می خواهید یک برنامه نویس شوید.
برنامه نویسی یک علم است که شما باید آن را کسب کنید. از جمله راه های یادگیری برنامه نویسی می توان به کتاب های برنامه نویسی، اینترنت، کلاس های آموزشگاه ها و فیلم های آموزشی اشاره کرد.

به عنوان کسی که تمامی این راه ها را گذرانده به شما می گویم هیچ کس به اندازه خودتان در یادگیری برنامه نویسی موثر نیست یعنی باید حوصله و پشتکار داشته باشید و به کلاس های آموزشگاه، کتاب ها اکتفا نکنید، اینترنت و فیلم های آموزشی کمک زیادی به شما خواهد کرد. فیلم های آموزشی هزینه خیلی پایینتری از رفتن به کلاس را دارد، شما باید تمرینات زیادی را در خصوص یک مبحث انجام دهید تا حرفه ای شوید پس هیچ گاه متوقف نشوید و هر روز تمرین کنید. در برنامه نویسی باید خلاقیت و ابتکار عمل داشته باشید و هر روز به دنبال یادگیری مطالب جدید باشید.

گام های برنامه نویسی

گام اول: درک این که چرا می خواهید برنامه نویسی را شروع کنید؟

یکی از مهمترین از گام ها برای برنامه نویس شدن، مشخص کردن هدفتان برای شروع برنامه نویسی است. پاسخ به سوالات زیر به شما کمک می کند که دقیقاً چه مسیری را انتخاب کنید.
چرا می خواهید برنامه نویسی یاد بگیرید؟
این سوال خیلی مهمی است که شما باید قبل از هر چیزی از خود بپرسید. آیا می خواهید آن را به یک حرفه تبدیل کنید؟
آیا مفهوم و ایده ای در ذهن دارید که می خواهید توسط خودتان آن را به واقعیت تبدیل کنید؟
صادقانه به این سوالات پاسخ دهید زیرا زبان مورد نظر برای یادگیری به پاسخ شما به این سوالات بستگی دارد.
امیدوارید با دانش جدید خود چه کارهایی انجام دهید؟
شما باید مشخص کنید که با دانش جدید برنامه نویسی خود چه کاری می خواهید انجام دهید.به عنوان مثال اگر می خواهید توسعه دهنده نرم افزار شوید باید دوره های آموزشی و زبان های برنامه نویسی متفاوت از کسی که می خواهد توسعه دهنده سایت باشد را بگذرانید.
آیا در مورد یادگیری برنامه نویسی جدی هستید؟

این سوال بسیار مهمی است که باید از خود بپرسید. اگر جدی هستید، باید بتوانید به هر اندازه که ممکن است زمان صرف بالا بردن مهارت برنامه نویسی خود کنید.

گام دوم: تصمیم بگیرید در چه زمینه ای می خواهید وارد شوید.

انواع مختلفی از برنامه نویسی وجود دارد. شما باید با دقت فکر کنید در چه زمینه ای از برنامه نویسی کار کنید.

برخی از محبوبترین برنامه نویسان عبارتند از:

توسعه دهندگان وب

برنامه نویسان نرم افزار

دانشمندان داده

مدیر پایگاه داده

توسعه برنامه موبایل

گام سوم: یادگیری یک یا چند زبان برنامه نویسی

هنگامی که یک زمینه برای برنامه نویسی انتخاب کردید باید زبان برنامه نویسی مربوط به آن زمینه را یاد بگیرید. برای مثال شما برای تبدیل شدن به یک مدیر پایگاه داده باید SQL را یاد بگیرید، اگر می خواهید توسعه دهنده فرانت اند (front-end) شوید CSS و JavaScript و اگر به حوزه ی ساخت اپلیکیشن موبایل علاقه مندید Java و Swift را یاد بگیرید.

گام چهارم: تمرین، تمرین و تمرین بیشتر

برای برنامه نویس شدن باید زیاد تمرین کنید، کلید تبدیل شدن به یک برنامه نویس خوب و موفق تمرین است. تمرین نوشتن کد از لحظه ای که شروع به یادگیری می کنید. یک برنامه ویرایشگر کد مانند ++Notepad را دانلود کنید و برنامه های کوچک خود را بنویسید. هر روز چیز جدیدی یاد بگیرید و تمرین کنید تا زمانی که کاملاً در تمام جنبه های زبان مورد نظر مسلط شوید.

گام پنجم: ساخت یک نمونه کار برای کار

در حالی که تمرین می کنید باید شروع به ساخت یک نمونه کار کنید. می خواهید بدانید که چگونه برنامه نویس کامپیوتر شوید؟ خوب، یکی از کلیدها داشتن نمونه کار مناسب برای کارفرمایان آینده است.

گام ششم: هرگز یادگیری را متوقف نکنید

همانطور که می دانید برنامه نویسی به سرعت در حال توسعه است. شما باید مهارت های جدید و زبان های جدید را یاد بگیرید و هر روز دانش خود را افزایش دهید تا در کار خود موفق باشید.

نظرات